رویداد ملی پته در فصل ثمردهی

کرمان – ایرنا – حالا که رویداد ملی پَته، این هنر دست و خلاقیت زنان و مردان دیار کریمان پس از چندماه به اختتامیه خود رسیده، تنها معرفی برگزیدگان آن نیست که میوه این جشنواره تلقی شود، بلکه به باور کارشناسان و دغدغه‌مندان، بهره‌گیری از نتایج و آثار مقاله‌های علمی و دیگر دستاوردها و پیشنهادها برای عرصه های اقتصادی و صادرات آن نیز باید همچنان در دستور کار باشد.

به گزارش ایرنا مراسم پایانی رویداد ملی پته قرار است نمایشگاه آن از عصر امروز سه شنبه در سیرجان دایر، اختتامیه نیز روز بعد از آن برگزار و برگزیدگان آن معرفی شوند؛ اما آنطور که دبیران علمی و اجرایی این جشنواره ملی می گویند ارسال مقاله ها و دستاوردهای برگزاری این رویداد آنقدر فراتر از انتظار بوده که امید است یافته های آن همچنان مورد استفاده علمی و همگانی قرار گیرد.

از جمله نکات قابل تامل در برگزاری این رویداد ملی اینکه ۲۶۰ دانش آموز هم دختر و هم پسر در این رویداد مشارکت کردند که انتظارها را برای پیوستن این قشر از جامعه به چرخه هنری و اقتصادی این هنر-صنعت مهم در این استان زنده می کند.

پته از جمله محصولات صنایع دستی بسیار رایج و مهم مردم استان کرمان است که گرچه مردم برخی دیگر مناطق کشور هم آن را می دوزند اما دیار کریمان به عنوان خاستگاه این هنر-صنعت شناخته می شود و باوجود کاربرد بسیار در زندگی شهروندان و آتیه صادراتی مناسب، اما طی سال های اخیر مهجور مانده بود که با برگزاری نخستین رویداد ملی برای آن در سیرجان، انتظار می رفت و می رود که اندکی در ابعاد مختلف رونق گیرد.

در وصف چرایی نام واژه پتّه در برخی منابع، آن را برگرفته از ریشه پُت (pot)، به معنای پشم و کُرک خوانده‌اند که با پشم و نخ‌های مختلف گیاهی، سنتی یا فانتزی(شیمیایی) روی پارچه به رنگ و طرح‌های مختلف بافته می‌شوند و کاربردهای مختلف از روبالشی، پرده، جلد اشیا، روطاقچه ای و کیف گرفته تا قاب تابلو دارد.

پته دوزی در چند بخش خلاصه می‌شود که شامل خط دوزی، متن دوزی، پِتک دوزی یا همان چهارگوش و برگ دوزی است و به لطف مدیران موسسه فرهنگی معراج اندیشه وابسته به شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در همکاری با اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، صاحب یک رویداد ملی شد که انتظار می رود در گستره جهانی نیز برگزار شود.

ارسال ۷۴ ایده تنها در بخش اقتصادی

اما دبیر اجرایی رویداد ملی کارآفرینی پته سیرجان گفت: در بخش ایده‌های کسب و کار و اقتصادی این رویداد ۷۴ اثر به دبیرخانه رسیده که با طی چند مرحله کارگاه و پالایش آثار، هفت ایده به مرحله نهایی رسید و ایده پنج نفر جزو منتخبان خواهد بود.

سعیده نجم الدینی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه رویداد ملی کارآفرینی پته در سیرجان از خرداد سال جاری با اعلام فراخوان آغاز به کار کرد و ۱۵ آذرماه جاری در سالن غدیر اداره فرهنگ و ارشاد سیرجان با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه می دهد اظهارداشت: اهمیت این رویداد نه تنها در حوزه هنر و صنایع دستی مورد توجه است، بلکه به گسترده شدن تولید و عرضه پته در بازارهای داخلی و بین المللی نیز می تواند به رشد اقتصادی از معبر گردشگری، صادرات و حضور فعال در صنعت لباس و مد کمک شایانی کند.

وی افزود: سازگاری پته با محیط زیست، استفاده از مواد اولیه طبیعی، پایین بودن قیمت ها و معرفی فرهنگ بومی از ویژگی های این هنر-صنعت است که چشم اندازی بسیار مناسبی را می توان برای آن انتظار داشت.

نجم الدینی گفت: از نکات برجسته در این رویداد توجه ویژه به مقوله کارآفرینی، جذب ایده های نوآورانه و خلاق هنر پته دوزی و تشویق و ترغیب قشر نوجوان و جوان برای ورود به عرصه طراحی و تولید پته بوده است.

مشارکت ۷۴۳ هنرمند

نجم الدینی اظهار داشت: همچنین در بخش اقتصادی و معرفی فعالان حوزه پته ۶۳ نفر رزومه و سابقه کاری خود را به رویداد ملی کارآفرینی پته در سیرجان ارسال کردند و قول هایی نیز از بخش های مختلف گرفتیم تا از افراد منتخب این بخش به صورت پرداخت تسهیلات، حمایت شود.

وی افزود: در بخش علمی رویداد ملی کار آفرینی پته نیز ۶ کتاب و ۱۵ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که در این بخش ۲ نفر برگزیده می شوند و از سه نفر نیز تقدیر به عمل می آید.

دبیر اجرایی رویداد ملی کارآفرینی پته در سیرجان بیان کرد: تعداد ۷۴۳ هنرمند با یک هزار و ۲۱۶ اثر در بخش هنری رویداد ملی پته شرکت کردند که ۲ نفر برنده و سه نفر تقدیر شونده داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از نوجوانان استان کرمان و در بخش دانش آموزی نیز ۲۶۰ نفر در ۲ مقطع متوسطه اول و دوم شرکت کردند که ۲ نفر در این بخش برگزیده می شوند.

آثار ارسالی بسیار نفیس هستند

نجم الدینی با بیان اینکه آثار بسیار نفیسی به رویداد ارسال شده است تصریح کرد: هنرمندانی از سراسر نقاط کشور از جمله شهرهای تهران، تبریز، یزد، کاشان، کرج و استان کرمان در این رویداد شرکت کردند.

وی گفت: اختتامیه رویداد ملی کارآفرینی پته در سیرجان با حضور مسئولان وزارت میراث فرهنگی در سالن غدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیرجان برگزار می شود.

دبیر اجرایی رویداد ملی کارآفرینی پته در سیرجان ادامه داد: بازدید از نمایشگاه پته، اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و تقدیر از برگزیدگان از جمله برنامه های اختتامیه رویداد ملی کار آفرینی پته محسوب می شود.

وی تاکید کرد: نمایشگاه آثار منتخب پته شرکت کنندگان در رویداد ملی پته از ۱۲ تا ۱۵ آذر در ساختمان غدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیرجان دایر است.

نجم الدینی با بیان اینکه کارآفرینی در حوزه پته مهمترین هدف رویداد ملی پته است تاکید کرد: در این بخش ۶ کارگاه برگزار شده است و آموزش پته دوزی در مناطق محروم، ساخت مستند و انیمیشن و راه اندازی باشگاه پته دوزان جوان از جمله فعالیت های انجام شده این رویداد محسوب می شود.

هنر بی تکرار رنگ ها

مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری معراج اندیشه وابسته به شرکت صنایع معدنی گل گهر به عنوان مجری برگزاری این رویداد ملی نیز گفت : هنر پته دوزی از جمله هنر هایی به شمار می رود که با بهره گیری از طرح های انتزاعی و بی تکرار در رنگ های متفاوت توانسته جای خود را در میان انواع هنرهای این مرز و بوم نمایان کند.

محمد علی ایران نژاد افزود: پته هنری است که انس و الفت ماندگاری با مردم شهر سیرجان و دیگر نقاط استان کرمان داشته و سر انگشتان زنان هنرمند این دیار با نقوش برگرفته از محیط طبیعی و تاثیرات فرهنگی و آیین های زندگی خود به ارزش و اعتبار آن صد چندان افزوده اند.

وی تصریح کرد: برای ارج گذاری به هنر پته دوزی در راستای حفظ و انتقال آن به نسل های آینده و از حاشیه به متن درآوردن این هنر، موسسه فرهنگی وهنری معراج اندیشه گل گهر سیرجان بر آن شد تا با همیاری سایر حوزه های هنری و فرهنگی از جمله اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان رویداد ملی کارآفرینی پته را در شهر سیرجان برگزار کند و انتظار می رود که توجه و نیز اشتغال به این هنر-صنعت از این پس بیشتر شود.

به گزارش ایرنا سابقه دقیق هنر پته دوزی که هم اکنون در شهرستان های کرمان، سیرجان و رفسنجان بیشتر از دیگر مناطق رایج است هنوز به روشنی مشخص نیست، اما به استناد برخی منابع، قدیمی ترین پته موجود در دنیا متعلق به سده دوازده هجری قمری معرفی شده که در موزه هنرهای تزیینی ایران نگهداری می شود.

پته دوزی صرف‌نظر از ارزش هنری خاص خود، کاربردهای فراوانی مانند لباس و جهیزیه عروس، سجاده، پرده، رولحافی، روفرشی، جلد قرآن، رومیزی، کلاه، کیف، کمربند و غیره را دارد.

این رویداد به همت موسسه فرهنگی معراج اندیشه گل گهر سیرجان با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونت صنایع دستی آن وزارتخانه کلید خورد و البته همکاری خانه خلاق کرمان وابسته به معاونت فناوری ریاست جمهوری و همچنین پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی را نیز با خود دارد که در سه بخش هنری، علمی و اقتصادی اجرایی و برگزار شده است.

سیرجان در فاصله ۱۷۵ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *