سردار سرلشکر پاسدار شهید مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا در دوران دفاع مقدس است که در طول این دوران رشادت های بسیاری را از خود نشان داد.
شهید باکری با استعداد و دلسوزی فراوان خود توانست در «عملیات فتح‌المبین» با عنوان معاون «تیپ نجف اشرف» در کسب پیروزی‌ها مؤثر باشد.
در عملیات «مسلم بن عقیل» با فرماندهی او بر لشکر عاشورا و ایثار رزمندگان سلحشور، بخش عظیمی از خاک گلگون ایران اسلامی و چند منطقه استراتژیک آزاد شد.
باکری در «عملیات‌های والفجرمقدماتی و والفجر یک، دو، سه و چهار» با عنوان فرمانده لشکر عاشورا، در انجام تکلیف و نبرد با متجاوزین، آمادگی و ایثار همه‌جانبه‌ای را از خود نشان داد.
در «عملیات خیبر» و زمانی که برادرش حمید، به شهات رسید، با وجود علاقه خاصی که به او داشت، بدون ابراز اندوه با خانواده‌اش تماس گرفت و چنین گفت: «شهادت حمید یکی از الطاف الهی است که شامل حال خانواده ما شده است.» و در نامه‌ای خطاب به خانواده‌اش نوشت: «من به وصیت و آرزوی حمید که باز کردن راه کربلا است همچنان در جبهه‌ها می‌مانم و به خواست و راه شهید ادامه می‌دهم تا اسلام پیروز شود.»
حضور موثر این فرمانده توانمند در دوران جنگ تحمیلی آثار و برکات فراوانی با خود به همراه داشت. اما سرانجام در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ دشمن بعثی با توطئه خود؛ این فرمانده دلیر را به مقام رفیع شهادت نائل کرد. یاد و نامش جاودانه و سالروز شهادتش گرامی باد.

 

Template Design:Dima Group

Back to Top