نوجوانانی که از تجربه فعالیت‌های دنیای واقعی دورند؛ مسائل حل‌نشده‌ی زیادی دارند.

 نوجوان بی‌مهارت

 توانایی حل مسئله فرد را قادر می‌سازد تا به‌طور مؤثرتری مسائل زندگی را حل کند. مسائل مهم زندگی چنانچه حل‌نشده باقی بمانند، استرس روانی ایجاد می‌کنند؛ این استرس‌ها در صورت تداوم به فشار جسمی منجر می‌شوند

 

مادر سحر او را به هرکجا که نیاز داشت با اتومبیل خود می­برد و احساس می­کرد سحر نمی‌تواند از اتوبوس برای رفت‌وآمد استفاده کند. یک‌بار سحر سعی کرد با اتوبوس از مدرسه به منزل برگردد، اما به دلیل اینکه با دوستان

ش سرگرم گفت‌وگو بود، ایستگاه موردنظر را رد کرده بود و درنتیجه مجبور شد منزل دوستش برود بعد به مادرش تلفن کند.

هر اشتباهی در زندگی به انسان فرصت می­دهد تا یاد بگیرد. سحر مرتکب اشتباه شده بود. مادر سحر می­توانست به او کمک کند تا یاد بگیرد چطور از اتوبوس برای رفت‌وآمد استفاده کند بدون اینکه اشتباه گذشته را تکرار کند. سحر فکر می­کرد هرکجا که برود احتیاج دارد کسی او را برساند و همیشه باید مشکل او را فرد دیگری حل کند. مادر سحر هر وقت با اتوبوس جایی می­رفت به‌موقع نمی­رسید به خاطر همین تجربه‌ها از رفت‌وآمد سحر با اتوبوس هم می‌ترسید. او سحر را جدا از خودش فرض نمی­کرد و مشکلات سحر را جزء تجربیات خود می­دانست، به نظر نمی‌آمد تجارب دیگر سحر مهم باشند چون مادرش نمی­توانست آن‌ها را ببیند؛ بنابراین وقتی سحر اولین اشتباه را کرد مادرش آن را ادامه تمام مشکلات دانست که خود او تجربه کرده بود و فکر کرد سحر هم مثل او نمی­تواند یاد بگیرد چطور مشکلش را حل کند.

این ماجرا، حکایت برخی نوجوانان بی‌مهارت دنیای امروز ماست، نوجوانانی که از تجربه خیلی از فعالیت‌های دنیای واقعی در جهت به دست آوردن دستاوردهای ناب دورند و شاید یکی از عوامل ایجاد این مشکل فراهم نکردن زمینه لازم برای نوجوانان توسط والدین باشد و این محرومیت از تجربه‌های زندگی، مسائل حل‌نشده را زیاد می­کند. در این مقاله قصد داریم یکی از مهارت‌های زندگی را برای حل مشکل سحر مطرح کنیم.

حل مسئله: توانایی حل مسئله فرد را قادر می‌سازد تا به‌طور مؤثرتری مسائل زندگی را حل کند. مسائل مهم زندگی چنانچه حل‌نشده باقی بمانند، استرس روانی ایجاد می‌کنند؛ این استرس‌ها در صورت تداوم به فشار جسمی منجر می‌شوند. اجزای حل مساله شامل: تشخیص مشکلات علل و ارزیابی دقیق، درخواست کمک برای حل مشکل، آشنایی با مراکز مشاوره جهت حل مشکلات، تشخیص راه‌حل‌های مشترک برای جامعه.

اولین گامی که سحر برای حل مشکلش باید بردارد این است که به یک خودآگاهی برسد و باور "من می­توانم مشکلم را حل کنم" را در خود ایجاد کند و این مشکل را بخشی از زندگی خود بداند و به خود بگوید من باید آرام و خونسرد باشم و برای انتخاب بهترین راه‌حل به مهارت‌های خود تکیه کنم.

دومین گام این است که مسئله را دقیق بشناسد به‌این‌ترتیب با کمک افراد حمایت‌کننده مثل اعضای خانواده مسئله را با تعیین اهدافی که قرار است به آن‌ها برسد تعریف نماید.

سومین گام به این صورت برداشته می‌شود که سحر باید فهرستی از راه‌حل‌های احتمالی را تهیه کند و در این راه خلاقیت داشته باشد و به ایده‌هایی که قبلاً به ذهنش هم خطور نمی‌کرد توجه کند در این کار هم باید ازنظر افراد حمایت‌کننده استفاده نماید.

در چهارمین گام نوبت به تصمیم‌گیری می­رسد و اینجاست که سحر باید از فهرست راه‌حل‌های آماده‌شده، راه‌حلی را انتخاب کند که عملی‌تر و نتایج آن پیش­بینی پذیر تر است. سحر بعد از امتحان راه‌حل انتخابی اگر توانست مسئله را حل کند که چه‌بهتر وگرنه باز راه‌حل دیگری را امتحان کند و این کار را آن‌قدر در روش‌های مختلف ادامه بدهد که بتواند مسئله را حل نماید ممکن است سحر مجبور شود این فرایند را چند بار تکرار کند.

Template Design:Dima Group

Back to Top