با کسی که هوش هیجانی دارد، ازدواج کنید!

 همسران باهوش هیجانی بالا، قابلیت‌ها و صفات مثبت همسر خود را در نظر می­گیرند، به موارد مثبت شخصیت او کاملاً توجه دارند و از این طریق فضای خانواده و گفتگو را به فضایی گرم و صمیمی و آکنده از روحیه مثبت تبدیل می­کنند

هیجان یک واکنش کلی، شدید و کوتاهِ بدن به یک موقعیت غیره منتظره، همراه با یک حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند است؛ مثلاً، خشم، ترس، اندوه، تنفر، شگفتی، حسادت، غبطه و شرمندگی همه جزء هیجان‌ها به‌حساب می‌آیند، این حالت‌ها بخش‌های مهم زندگی عاطفی را تشکیل می‌دهند، زیرا در موقعیت‌های مهم تجلی می‌کنند. هر فردی می­تواند باهوش هیجانی به شناخت و پردازش صحيح عواطف و هیجانات خود پ

رداخته و بر پايه آن، رفتاري مبتني بر اخلاق، وجدان جمعي و معنويت داشته باشد. اگر انسان از هوش هيجاني بالايي بهره‌مند باشد، مي‌تواند با چالش‌هاي زندگي فردي و اجتماعي خود، بهتر سازگار شود و هيجان‌هاي خود را به‌گونه‌ای مؤثر مديريت كند و درنتیجه، زمينه افزايش سلامت جسم و روان خود را فراهم آورد.

جان گاتمن روانشناس معروف حوزه هوش هیجانی به همراه گروهش با زير نظر گرفتن تنها پنج دقيقه از صحبت‌هاي يك زوج و اينكه آن‌ها چگونه مخالفت‌هاي خود را ابراز مي‌كنند، حدس مي‌زدند كه اين زوج در آينده، طلاق خواهند گرفت يا نه؟ دقت يافته‌هاي گاتمن و همكارانش 93 درصد بود. بعضي از اين زوج‌ها تا چهارده سال زير نظر او و گروهش بودند و پيش‌بيني آن‌ها درست درآمده بود. اين پژوهش نشان مي‌دهد كه تعداد مخالفت‌هاي يك زوج مهم نيست، بلكه تلاشي كه هردوی آن‌ها براي حل مشكل به‌صورت دوستانه به كار مي‌برند و تغيير وضعيت كه بر موفقيت رابطه آن‌ها تأثير مي‌گذارد، مهم است. زماني گفته مي‌شود كه رابطه، ازلحاظ هوش هيجاني، در سطح بالايي قرار دارد كه زن و شوهر انرژي خود را براي تعمير اختلاف‌ها و اصلاح و تقويت شباهت‌ها صرف كنند. تعمير، يعني نشان دادن عشق و محبت زن و شوهر به يكديگر بدون توجه به تعارض و كشمكشي كه دارند.

زوج‌هایی که هوش هیجانی بالایی دارند موارد زیر را در رابطه‌شان رعایت می­کنند:

 1. در ارتباط با همسرشان آرامش خود را حفظ می­کنند و با وی محترمانه صحبت می­کنند و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت بسیار دریغ نمی­ورزند.
 2. حقوق متقابل خود و همسر خود را می­شناسند و در ایفای حقوق وی تلاش می­نمایند.
 3. زمینه را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم می­سازند و از دادوستد عاطفی به سه شیوه‌ی قلبی، کلامی و عملی استفاده می­کنند و با این کار به همسر و شریک زندگی خود ابراز محبت می­کنند. همسر خود را از صمیم قلب دوست دارند و زبانی و عملی با هدیه دادن این امر را ثابت می­نمایند.
 4. 5. همسران باهوش هیجانی بالا، قابلیت‌ها و صفات مثبت همسر خود را در نظر می­گیرند، به موارد مثبت وجود و شخصیت او کاملاً توجه دارند و از قابلیت‌ها و صفات برجسته و مثبت او تعریف کرده و از این طریق فضای خانواده و گفتگو را به فضایی گرم و صمیمی و آکنده از روحیه مثبت تبدیل می­کنند.
 5. 6. با همسرشان تفاهم دارند، این تفاهم مستلزم بهره‌گیری از «هنر خوب شنیدن و خوب گوش دادن است». لذا این افراد هنگام گفتگو با همسرشان، به‌دقت به گفتار او توجه می­کنند و اجازه می­دهند که مطالب خود را کاملاً بیان کند.
 6. این افراد با شناخت روحیات و حالات همسر خود، حریم یکدیگر را رعایت می­کنند و از جروبحث باهم خودداری می­کنند و مطالب بیجا را با سکوت خود و یا ارائه پیشنهاد مناسب به گفتگوهای سازنده و ثمربخش تبدیل می­کنند.
 7. باور دارند که هر کلمه و گفتارشان دربردارنده بار عاطفی و روانی است که بر احساس طرف مقابل تأثیر مثبت و منفی دارد لذا از زبان گرم، نرم، ملایم، توأم با احترام و محبت استفاده می­کنند و از کلمات مبهم، ملالت‌آور، تحریک‌آمیز، هرگز استفاده نمی­کنند.
 8. از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرشان پرهیز می­کنند و در رابطه باهم یکدلی، یکرنگی، صمیمیت و رفاقت دارند و باور دارند یکی از مهم‌ترین عوامل تزلزل در بنای خانواده و مشکلات خانوادگی لجبازی دو همسر باهم و عدم پذیرش یکدیگر است.
 9. خود را برتر و بالاتر از همسرشان نمی­دانند و باوجود درجات تحصیلی، موقعیت اجتماعی و مالی بالا او را شریک زندگی خود می­دانند و تواضع نشان می­دهند.
 10. در مدیریت زندگی از مردسالاری و زن‌سالاری خودداری می­کنند و برای داشتن یک خانواده متعادل از حق سالاری پیروی می­کنند و نظرات خود را بر یکدیگر تحمیل نمی­کنند.
 11. در روابطشان، مشکلات گذشته خود و یا همسرشان را مرتباً به یاد نمی­آورند و مطرح نمی­کنند. نسبت به آینده خوش‌بین‌اند و از لحظه‌های موجود حداکثر استفاده را می­کنند.

13- از چشم‌وهم‌چشمی­ می­پرهیزند و از یکدیگر توقعات منطقی دارند و در روابطشان گذشت دارند

Template Design:Dima Group

Back to Top