«میلاد خورشید کعبه»

 

پدرِ علی علیه‏ السلام

پدر بزرگوار علی‏ بن‏ ابی‏طالب علیه ‏السلام ، حضرت ابوطالب، یکی از ده فرزند عبدالمطلب است. وی حدود 54 سال پیش از بعثت پیامبراکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم به دنیا آمد و در سال‏دهم بعثت در 64 سالگی دیده از جهان فرو بست. حضرت ابوطالب علیه‏ السلام در ایّام بسیار دشوار سال‏های اوّل نبوّت با تمام وجود از حضرت محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم حمایت کرد و در سال سوم بعثت در مجلسی که به منظور دعوت از خویشاوندان پیامبراکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم تشکیل شده بود، با اخلاق و قاطعیّت تمام خطاب به حاضران فرمود: «تا جان در بدن دارم از محمّد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم دفاع می‏کنم». نقل می‏کنند به برکت ارشاد و هدایت روشنگرانه او بود که برادرش حضرت حمزه و فرزندش جعفر اسلام را پذیرفتند. پس از رحلت ابوطالب رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم با پای برهنه در حالی که می‏گریستند به دنبال جنازه عمو روان بودند و با این جملات از او یاد می‏کردند: عموجان، در کودکی مرا تربیت کردی؛ در یتیمی کفالتم نمودی، و در بزرگ‏سالی به یاری‏ام برخاستی؛ خداوند به تو پاداش خیر دهد.
مادرِ علی بن ابی طالب علیه‏ السلام

مادر گرامی امیرمؤمنان علی علیه‏ السلام ، فاطمه دختر اسدبن‏ هاشم‏ بن‏ عبدمناف است. وی در دوران کودکی رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم مدتی عهده ‏دار تربیت او بوده است و به این خاطر پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم ضمن گرامی‏ داشت او، از وی با تعبیر مادر یاد می‏کردند. فاطمه بنت اسد اوّلین زن هاشمی است که پس از رحلت خدیجه علیه السلام به رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم ایمان آورد و در ماجرای هجرت به مدینه به همراه علی علیه‏السلام عازم مدینه شد. نقل می‏کنند پس از رحلت فاطمه بنت‏ اسد پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم خود متصدّی تجهیز او شدند. او را با پیراهن خود کفن کردند و بر او نماز گزاردند و پیش از دفن او، وارد قبرش شده، با این عبارات او را دعا کردند: «پروردگارا، مادرم فاطمه بنت ‏اسد را مورد رحمت و مغفرت خودت قرار بده و حجّت را بر او تلقین فرما».. از رسول اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله‏ وسلم سؤال کردند: شما درباره هیچ کس این گونه که با فاطمه رفتار کردید، رفتار نکرده‏اید. علت آن چیست؟ آن حضرت فرمودند: «چون هیچ کس بعد از ابوطالب همانند فاطمه بنت اسد به من نیکی نکرد».

وقایع تولّد علی علیه ‏السلام

چون زمان تولّد علی علیه‏ السلام فرا رسید، فاطمه ‏بنت‏ اسد خود را به کنار کعبه رساند. پس از طواف دست‏نیاز به درگاه خداوند متعال بلند کرد و با اخلاص ‏کامل و خضوع و خشوع فراوان از خدا خواست تا ولادت فرزندش را بر او آسان نموده و او را برای همگان مبارک گرداند. فاطمه بنت اسد فرمود: «پروردگارا، من به تو و به همه پیامبران و آنچه آنها از طرف تو آورده‏اند ایمان دارم. من سخن جدّم حضرت ابراهیم خلیل الله علیه‏ السلام را تصدیق می‏کنم؛ بزرگ مردی که خانه کعبه را بنا نهاد... خداوندا، به حق و حرمت همه پیامبرانی که آنها را برای هدایت مردم برگزیده‏ای و به حق فرشته‏ هایی که مقرّب درگاه تو هستند و به احترام بنیان‏گذار کعبه، حضرت خلیل‏ الرحمان، و به شکوه و عظمت کودکی که به من عنایت فرموده ‏ای و اینک لحظات تولد او فرا رسیده است ـ خداوندا، ولادت او را بر من آسان ساز».

مهمان کعبه

یزید بن قعنب می‏گوید: با عباس پسر عبدالمطلب و گروهی از قبیله عبدالعزّی در کنار کعبه نشسته بودیم که دیدیم فاطمه بنت اسد به نزدیک کعبه آمد و مشغول طواف و نیایش شد... لحظاتی از نیایش فاطمه می‏گذشت که ما به چشم خود دیدیم دیوار خانه کعبه از پشت یعنی سمت «مستجار» شکافته شد و فاطمه از آن‏جا به درون خانه خدا رفت و بلافاصله شکاف دیوار به هم آمد و به صورت نخست شد. ما به دنبال این پیش ‏آمد سعی کردیم تا در خانه کعبه را که قفل بود باز کنیم، اما میّسر نشد. با مشاهده این وقایعِ شگفت دانستیم که در این کار حکمتی وجود دارد. لذا دست از تلاش برداشتیم. روز چهارم ناگهان دیدیم فاطمه بنت اسد از درون کعبه بیرون آمد، در حالی که فرزندش علی علیه‏ السلام را بر روی دست داشت. انبوه مردم حیرت‏زده که در آن جا گرد آمده بودند، به سوی وی دویدند. گفت: «ای مردم خداوند مرا این فضیلت داد که فرزندم در کعبه دیده به جهان گشاید...».
زمان و مکان تولد

حضرت علی بن ابی طالب علیه ‏السلام ، بنابر مشهورترین روایات علمای بزرگ شیعه و سنی، در صبح روز جمعه سیزدهم رجب، ده سال قبل از بعثت در مکّه معظّمه در داخل کعبه متولّد شد. آری، او در مقدّس ‏ترین مکان‏ ها، در بهترین ماه‏ ها، و بهترین ساعت ‏ها، یعنی صبح روز جمعه ماه ‏رجب، دیده به جهان گشود. این روایت با توجّه به معتبرترین کتاب‏های علمای بزرگ ‏اسلامی قطعی است. مرحوم علاّمه امینی رحمه‏ الله در جلد ششم الغدیر این موضوع را از شانزده کتاب معتبر اهل سنت نقل می‏کنند. ابن ‏صباغ‏ مالکی دراین‏ باره می‏نویسد: فرزند پاک، از نسل پاک، در جای پاک به دنیا آمد چنین شکوهی از چه کسی دیده شده است؟ شریف‏ ترین مکان حرم مسجدالحرام است و شریف‏ترین مکانِ مسجدالحرام کعبه است. هیچ‏کس جز علی در کعبه دیده به جهان نگشود. بنابراین فرزند کعبه دارای شریف‏ترین مقام‏ هاست... حاکم در مستدرک‏ صحیحین می‏گوید: اخبار ولادت علی علیه ‏السلام در کعبه متواتر است؛ یعنی به ‏قدری در این باره روایت بسیار است که انسان یقین به صحت آن پیدا می‏کند.

 نام‏گذاری
درباره چگونگی انتخاب نام علی علیه ‏السلام برای حضرت امیرمؤمنان نظریه‏ های مختلفی ذکر شده است. مادر آن حضرت وقتی بعد از تولّد فرزندش می خواست از کعبه خارج شود، این صدا را از سروش آسمانی شنید که خطاب به او می‏گفت: «ای فاطمه نام این کودک را علی بگذار؛ چرا که او بلندمرتبه است و خداوند متعال می‏فرماید: من نام او را از اسم خودم برگزیده ‏ام. او را به اخلاق خود آراسته ‏ام. او همان کسی است که خانه‏ ام را از بت‏ها پاک خواهد کرد». سپس همان صدای آسمانی گفت: «خوشا به حال کسی که او را دوست بدارد و از فرمانش پیروی کند و وای بر کسی که او را دشمن داشته، از فرمانش سرپیچی کند».دیدگاه دیگر آن است که وقتی فاطمه بنت اسد فرزند خود را به دنیا آورد، ابوطالب علیه‏ السلام فرزند خود را در آغوش گرفت و نام او را علی گذاشت. و دراین‏باره یک بیت شعر به این مضمون سرود: «من او را علی نامیدم تا عزّت و سربلندی و افتخار برای او دوام یابد».

منبع : پایگاه حوزه

Template Design:Dima Group

Back to Top