کارگاه دو روزه تسهیلگری اجتماعی به همت کانون خانواده و فعالیت های اجتماعی موسسه فرهنگی معراج اندیشه گل گهر سیرجان با تدریس دکتر عبدالرضا اسدی، رئیس گروه پیشگیری از آسیب های اجتماعی نوپدید و با حضور جمعی از افراد علاقمند به این حوزه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی معراج اندیشه، در این کارگاه دو روزه مباحث اصلی جلسات حول محور آشنایی با رهیافت های مشارکتی و تسهیلگری مطرح شد و هنرجویان در این کارگاه مفاهیم مشارکت، روابط و تسهیل‌گری را همراه با کار عملی آموختند. طیف، انگیزه ها، موانع و اصول هر یک از مفاهیم ذکر شده طی مباحثی توسط استاد اسدی به هنرجویان آموخته شد و در خصوص هر یک از آن ها با هنرجویان بحث و گفتگو شد. این کارگاه دو روزه به صورت تعاملی و انجام بازی های عملی همراه با هنر جویان برگزار و شیوه آموزش کار گروهی موضوع دیگری بود که در این جلسات مطرح و به آن پرداخته شد.

 همچنین هدف اصلی برگزاری این کارگاه دو روزه آشنایی افراد با تسهیل گری اجتماعی و نحوه اجرای آن در سطح جامعه بود. هنرجویان اصول مشارکت اجتماعی از قبیل گفتگو، شفافیت و... را فراگرفته و آن ها را در قالب بازی های گروهی تجربه و تمرین کردند.

یکی دیگر از کارکردهای این کارگاه دو روزه این بود که چگونه فرد به عنوان یک تسهیلگر در یک مجموعه یا گروه وارد شده و با توانمند سازی خود افراد آن مجموعه به حل مسائل آن ها کمک کند به گونه ای که با خروج تسهیل‌گر از گروه، گروه بتواند مسائل خود را برطرف کرده و به حیات خود ادامه دهد.

 اسدی در خلال این جلسات یک تسهیلگر خوب را یک شنونده خوب معرفی کرد و گفت: خوب گوش دادن، خوب مشاهده کردن و امتناع از اخلال گری و سلطه گری از جمله ویژگی های یک تسهیلگر اجتماعی خوب است که می تواند او را در امور مربوط به خود یاری رساند. گفتنی است این کارگاه دو روزه برای بهبود تسهیلگری اجتماعی ریز فاکتور هایی را به علاقه‌مندان ارائه نمود تا با استفاده از آن ها بتوان تا حد ممکن از آسیب‌های اجتماعی که می تواند گروه ها و جوامع را درگیر خود سازد جلوگیری به عمل آورد.

علاقمندان به فراگیری تسهیلگری اجتماعی در روزهای ۲۱ و ۲۲ آذرماه این دوره دو روزه را با تدریس استاد اسدی به پایان رساندند.

Template Design:Dima Group

Back to Top