معرفی کتاب

برگزاری دوره آموزشی محامین

اولین جلسه از سلسله جلسه های دوره آموزشی محامین (نحوه پاسخگویی به شبهات مهدویت، اسلام، ولایت فقیه و تاریخ) به همت کانون قرآن و عترت موسسه فرهنگی معراج اندیشه گل گهر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی این موسسه، دوره آموزشی محامین دوره ای است که توسط تنی چند از اساتید برجسته کشور و در زمینه رفع شبهات و در قالب موضوعات مهدویت، تاریخ اسلام، تاریخ انقلاب و... برگزار می شود.

به موجب این طرح مربی هایی در مجامع مختلف مثل مدارس، حوزه های علمیه، مساجد و... پرورش داده می شوند. این مربیان در حوزه‌های مختلف شبهاتی را که برای قشر جوان و نوجوان پیش می آید با منطق و استدلال پاسخ می دهند.

این دوره در چهار مرحله و هر مرحله از آن در یک فصل از سال برگزار می گردد که اولین دوره آن در فصل تابستان و با حضور دکتر عبادی پور از اساتید برجسته مهدویت در دانشگاه های کشور و با حضور مربیان داوطلب برگزار شد.

مسابقات هفتگی تفسیر مبین

بنا به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری معراج اندیشه گل گهر کانون قرآن وعترت این موسسه با شروع ماه مبارک رمضان طرح مسابقات هفتگی تفسیر مبین را اجرا می کند.مرحله اول این طرح از 22 خرداد ماه آغاز و به مدت 20 هفته ادامه خواهد داشت.شیوه ی اجرای این طرح به این گونه می باشد که در هر هفته 6 سوال از متن کتاب تفسیر مبین اثر استاد بهرام پور طرح می شود که علاقمندان می توانند به صورت مجازی در هر ساعت شبانه روز از طریق وب سایت masirjan.ir در طول مدت تعیین شده شرکت کنند.و در پایان هفته بیستم و پایام مرحله اول این طرح  به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می گردد.همشهریان گرامی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت masirjan.ir مراجعه کنند و یا با شماره 42300007 تماس حاصل نمایند.

کوهوئیه پاریز میزبان همایش قرانی

به گزارش دبیر کانون قران و عترت مؤسسه‌ی فرهنگی و هنری معراج اندیشه گل‌گهر سیرجان روز یکشنبه مصادف با نیمه‌ شعبان همایش قرانی ویژه‌ی فعالان و برگزیدگان دوره‌های پنجم و ششم مسابقات قرانی معراج برگزار شد.
 این همایش به بهانه‌ی جشن نیمه‌ی شعبان و به منظور دورهم بودن و تقویت روحیه‌ی فعالان قرانی کانون‌های مختلف قرانی شهرستان در قالب اردوی یک روزه در یکی از باغ‌های کوهوئیه پاریز برگزار شد.
جوانان و نوجوانان حاضر در این اردو پس از تجربه‌ی یک گردهمایی بهاری و انجام برنامه‌های متنوع فرهنگی به خانه بازگشتند.
امین اسدی در ادامه‌‌ی این خبر افزود کانون قران و عترت این مؤسسه برای ماه مبارک رمضان برنامه‌های مختلفی در دستور کار دارد که به زودی به اطلاع علاقه‌مندان به فعالیت‌های قرانی می‌رسد

رمضان؛ ماهِ کانون قران و عترت

 

کانون قران و عترت موسسه‌ی معراج اندیشه رمضان امسال را با دستانی پر پشت سر گذاشت.

بنا به گزارش روابط عمومی موسسه‌ی فرهنگی معراج اندیشه علاوه بر جزء‌خوانی قران کریم در مسجد امیرالمؤمنین سیرجان از سوی کانون قران و عترت این موسسه برنامه‌های دیگری ویژه‌ی ماه مبارک رمضان در بخش‌ها و شهرهای اطراف سیرجان اجرا شد.

اجرای گروه تواشیح تبیان؛ گروهی که فعالیت خودش را از همین کانون آغاز کرده، تلاوت قران کریم توسط قاریان برجسته‌ی شهرستان، برنامه‌ی حفظ و تفسیر قران کریم، مناجات‌خوانی، برگزاری کارگاه فرزندپروری و اهداء جوایز به شرکت‌کنندگان در مراسم ازجمله برنامه‌های انجام‌شده از سوی این کانون در مساجد مکی‌آباد ، پاریز، زیدآباد و سیرجان است.

بنا به گفته‌ی امین اسدی این برنامه‌ها که با همکاری ستادهای جمعه‌ی شهرستان همراه بود مورد استقبال روزه‌داران قرار گرفت.

وی هم‌چنین به استقبال شرکت‌کنندگان از کارگاه فرزندپروری برگزارشده در مسجد ابوالفضل مکی‌آباد اشاره کرد و افزود در حسینیه‌ی قمربنی‌هاشم پاریز نیز مباحثی تحت عنوان سبک زندگی اسلامی و تربیت فرزند به حاضرین ارائه شد.

مسئول کانون قران و عترت موسسه‌ی معراج اندیشه ضمن اشاره به همراهی امام‌جمعه‌های شهرستان سیرجان، پاریز، زیدآباد و بلورد از همکاری موسسه‌ی قرانی جامعه‌النور نیز در برگزاری مراسم قرانی یادکرد.

وی در ادامه‌ی این گزارش به بازدید دو تن از اعضای اتاق فکر کانون قران و عترت موسسه‌ی معراج اندیشه از نمایشگاه بین‌المللی قران کریم نیز اشاره کرد و افزود: «در این بازدید ضمن برقراری ارتباط با غرفه‌دارانی که فعالیت‌های جدید قرانی داشتند نشستی با سعید اردستانی جانشین مسئول امور قرانی بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا(ص) که مسئولیت برگزاری ۹ سال نمایشگاه بین‌المللی قران کریم داشتیم که در این نشست پیرامون موضوعات متنوعی چون برنامه‌های جدید قرانی که قابلیت اجرای شهرستانی داشته باشند تبادل‌نظر شد. دیدار با آقای حسینی مسئول موسسه‌ی ترنج و هم‌چنین دیدار با مسئول موسسه‌ی حفظ‌ نورالثقلین و الگوبرداری از طرح استعدادیابی حفظ قران از فعالیت‌هایی بود که در حاشیه‌ی نمایشگاه بین‌المللی قران کریم بود.

بنا به گفته‌ی قاری برجسته بین‌المللی برگزاری جلسه‌ی هم‌اندیشی فرهنگی کانون قرآن و عترت با ائمه‌ی جمعه و جماعات شهرستان از دیگر برنامه‌های آن در ماه مبارک رمضان است که طی اعضای کانون قران و عترت با ائمه‌ی جمعه و جماعات شهرستان دیدار کردند.

 

اسدی دراین‌باره افزود: در این نشست که به همت امام‌جمعه‌ی محترم شهرستان و موسسه‌ی معراج اندیشه برگزار شد برخی از ائمه‌ی جمعه و جماعات شهرستان حضور یافتند و ضمن بررسی مسائل فرهنگی شهرستان به موضوعات تخصصی قران و عترت، دفاع مقدس، کتاب و کتاب‌خوانی و هم‌چنین خانواده‌های مورد تائید اسلام پرداختند.

بنابراین گزارش در این نشست برخی از فعالیت‌های انجام‌شده از سوی موسسه‌ی فرهنگی معراج اندیشه در زمینه‌های مورد تأکید رهبری تشریح شد. وی در ادامه‌ی این خبر به اظهارنظر محمدعلی ایران‌نژاد مدیرعامل این موسسه فرهنگی در این دیدار مبنی بر این‌که این موسسه آمادگی تعامل با مساجد برای برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در شهرستان را دارد اشاره کرد و افزود در این مراسم امام‌جمعه‌ی شهرستان سیرجان ضمن تشکر از موسسه‌ی معراج اندیشه از روحانیون خواستند همکاری مساجد را با این موسسه‌ی فرهنگی حفظ نمایند.

 

طرح بچه‌های آسمانی در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود

بنا به گزارش موسسه‌ی فرهنگی معراج اندیشه ایده‌ی بچه‌های آسمانی ایده‌ای‌ست برای انتقال آموزه‌های دینی و اعتقادی از طریق برنامه‌های بازی‌محور. این ایده به والدین قرانی این امکان را می‌دهد تا ضمن جزءخوانی قران کریم در ماه مبارک رمضان بتوانند از این طرح برای سرگرمی فرزندانشان استفاده کنند.

طرح بچه‌های آسمانی ویژه‌ی کودکان زیر ده‌سال است که با همکاری کانون قران و عترت موسسه‌ی معراج اندیشه و خانه‌ی بازی این موسسه در فضای آزاد پارک شهید هادی؛ جوار حسینیه‌ی سپاه در حال اجراست. خانواده‌های سیرجانی می‌توانند این امکان در ساعت 6:30 تا 8 بعدازظهر هر روز ماه مبارک استفاده کنند.

شجاعی در ابتدای كتاب، نوشته‌ی خود را این‌گونه تقدیم ساحت زینب كبری سلام الله علیها می‌كند:

"مشتاق و مفتخرم كه این كتاب رابه خداوند عاطفه و عاطفه‌ی خداوندبه قبله‌ی مروّت و قله‌ی فتوّتبه قافله سالار عشق و صبر و معرفت به معلم مردان عالم به آفتاب در حجاب به روشنی بخش خورشید به زهرای كربلا به حسین در آینه‌ی تأنیث به بانوی بانوان جهان به عقیله‌ی بنی هاشم، عقیله‌ی عرب، عقیله‌ی عالم به صدیقه‌ی صغری و زینب كبری تقدیم می‌كنم".

 

معرفي كتاب

"آفتاب در حجاب" نام کتابی است از نویسنده بزرگ کشورمان "سید مهدی شجاعی" که در بیان مصیبتهای حضرت زینب (س)در جریان عاشورا و پس از آن مي باشد. شجاعی در این کتاب به زیبایی تمام حوادث کربلا را روایت کرده است. كتاب در 18 فصل يا به تعبير نويسنده در 18 پرتو نگاشته شده است .

داستان از كابوس حضرت زينب در كودكي آغاز مي‌شود: چشم‌هاي اشك‌آلودت را به پيامبر دوختي، لب برچيدي و گفتي:«خواب ديدم، خواب پريشان ديدم. ديدم كه طوفان به پا شده است، طوفاني كه دنيا را تيره و تار كرده است. طوفاني كه مرا و همه چيز را به اين سو و آن سو پرت مي‌كند، طوفاني كه چشم به بنيان هستي دارد. ناگهان در آن وانفسا چشم من به درختي كهنسال افتاد و دلم به سويش پركشيد...»

آفتاب در حجاب روايتي است از زندگي حضرت زينب. از كودكي تا عاشورا تا اسارت و تا وفات. در اين كتاب نويسنده به همه زواياي پنهان و آشكار زندگي و رفتار و درونيات حضرت زينب پرداخته شده است.

نویسنده با مخاطب قرار دادن آن حضرت زينب (س)، همچون روایت گری كه گویا لحظه به لحظه با آن حضرت همراه بوده و انگار تمامي حرفهاي دل آن حضرت راه به زبان قلم در آورده است.سبك نوشتاري نويسنده به گونه اي است كه انگار تو مخاطب حضرت زينب (س) هستي انگار از بيرون شاهد تمام وقايعي كه بر سر اين بانوي بزرگ آمده را از نزديك احساس مي كني.

" اكنون عزاي يك قبيله بر دوش من است . مصيبت تمام اين سال ها بر من سنگيني مي كند ."

"سپيد شدن مويت را در زير مقتعه ات احساس مي كني و خراشيدن قلبت را و تفيدن جگرت را."

" و تو با خودت فكر مي كني آيا روزي سخت از امروز در عالم هست ؟...

 

برگزاری کارگاه صوت و لحن قرآن کریم

به همت کانون قرآن و عترت مؤسسه معراج اندیشه کارگاه آموزش صوت و لحن قرآن کریم توسط استاد بین المللی جناب آقای غلامرضا شاهمیوه برگزار گردید. 

این کارگاه سه روزه که در تاریخهای 21 تا 23 بهمن ماه در محل مؤسسه معراج اندیشه برگزار شد، میزبان 21 نفر از قاریان (خانم و آقا) برگزیده در مسابقات استانی و کشوری بود. در این کارگاه آموزشهایی از قبیل صداسازی، نغمه شناسی، سلفژ و ... به قاریان ارائه گردید.

قابل ذکر است که استاد شاهمیوه نویسنده کتابهای هنر تلاوت و معماری تلاوت از اساتید بین المللی قرآن کریم کشور می باشند که در زمینه های صوت و لحن تحقیقات علمی بسیار زیادی انجام داده اند و در کشورهایی از قبیل مصر، لبنان، سوریه و ... در حال تدریس و آموزش می باشند. گفتنی است کتابهای این استاد به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

لازم به ذکر است طرح آموزش پله به پله مربیان و اساتید شهرستان از مهمترین برنامه های کانون قرآن و عترت مؤسسه معراج اندیشه می باشد.

برپایی محفل قرآنی با حضور قاری بین المللی قرآن کریم

به همت کانون قرآن و عترت مؤسسه فرهنگی هنری معراج اندیشه سیرجان چهار محفل قرآنی­ با حضور قاری بین المللی قرآن کریم استاد حاج جعفر فردی به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر به یاد مدافع حرم سردار شهید حاج محمدعلی الله دادی برگزار گردید.

حسینیه­ی قمر بنی هاشم(ع) پاریز و مسجد حضرت ابوالفضل (ع) هماشهر با حضور پرشور مردم در شامگاه شنبه 18 بهمن ماه میزبان این مراسم معنوی بودند؛ این جلسه باشکوه قرآنی در یکشنبه شب 19 بهمن ماه در امامزاده احمد سیرجان و مسجد جامع زیدآباد برگزار شد.  

گفتنی است در این محفل پر نور قرآنی که با حضور و استقبال گسترده و پرشور شهروندان همراه بود، قاری بین المللی قرآن کریم استاد حاج جعفر فردی نفر اول مسابقات بین المللی  و آقای علی خضری نفر اول مسابقات حفظ کشور  و همچنین قاریان برجسته شهرستان، آیاتی از قرآن مجید را تلاوت نمودند. همچنین گروه تواشیح تبیانِ مؤسسه معراج اندیشه به اجرای برنامه پرداختند.

نقش الگو در تربیت فرزند از دیدگاه اسلام

برای ایجاد یک نسل صالح و نیک در هر جامعه نیاز به برنامه‌ریزی برای تربیت فرزندان آن جامعه است، چرا که فرزندان آینده‌سازان فردا به شمار می‌آیند و نسل آینده را تشکیل می‌دهند. تربیت فرزند از بنیادی‌ترین مسائل تربیتی شمرده می‌شود و سنگ‌ِ زیرین تربیت‌های بعدی است، به همین جهت در دین مقدس اسلام بر این امر تاكيد شده است.تنها مکتبی که از حین تولد انسان (بلکه قبل از تولد) تا زمان وفات او برنامه‌ي زندگی ارائه کرده، اسلام است. برنامه‌ها و دستورات تربیتی مکتب انسان‌ساز اسلام توسط قرآن مجید در اختیار ما گذاشته شده که متعلق به همه‌ی انسان‌ها و در همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها می‌باشد که کاملاً از هر نقص و ایرادی عاری است.این آیین آسمانی از آنجایی كه برای تربیت، اهمیت خاصی قائل است، نسبت به روشهای تربیتی نیز اینچنین دید عمیق، وسیع و ریشه‌ای دارد. لازمه اثر بخشی اصول تربیتی، به اجرا در آمدن آنها در قالب روشهای مؤثر و سازنده است. در مکتب اسلام ، برای تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان ، اصول گسترده‌ای وجود دارد که چگونگی تعلیم و تربیت و روش‌های آن را معین می‌سازد .یکی از این روش‌ها که در مکتب اسلام وجود دارد ، روش الگو­برداری است که نقش مهمی در تربیت ایفا می‌کند.

قرآن کریم در موارد متعددی به معرفی الگوهای الهی می پردازد. صریح ترین کلام الهی در این باره، آیه بیست و یکم سوره «احزاب» است که پیامبر گرامی اسلام را به عنوان اسوه حسنه معرفی می نماید: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة لمن کان یرجوالله و الیوم الآخر ... » در سوره «ممتحنه» (آیات چهار و شش) نیز، حضرت ابراهیم علیه السلام و پیروانش را الگو و سرمشقی نیکو برای مؤمنان و طالبان لقای پروردگار معرفی می نماید. در آیات بسیاری زندگانی پیامبران و بندگان صالح خدا را در قالب داستان های جذاب و شنیدنی به تصویر می کشد که حاکی از اهتمام قرآن کریم به پیروی و الگوبرداری از اسوه های الهی و ربّانی است. در روایات و سیره اهل بیت علیهم السلام هم به وفور، به این نوع الگودهی اشاره شده است. مثلاً، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اهل بیتِ خود را به مردم معرفی کرده، آن ها را به تبعیت از ایشان فرا خوانده اند تا جایی که آنان را به سفینه نجات و کشتی نوح تشبیه کرده اند. امیرالمؤمنین علیه السلام نیز، پس از رحلت پیامبراکرم به همین نوع تربیت الگویی اشاره دارند و با معرفی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و خصوصیات ممتاز آن حضرت، بیان می کنند که: «و اقتدوا بهدی نبیکم فانه افضل الهدی و استنوا بسنته فانها اهدی السنن»؛ به هدایت پیامبرتان اقتدا کنید؛ چرا که آن بهترین هدایت است و از سنّت (و روش) او پیروی کنید که آن، هدایت کننده ترین سنّت است.

این در حالی است که از منظر علم روان­شناسی مهم ترین نوع یادگیری انسان، یادگیری مشاهده ای است. بر همین اساس، یکی از روش های تربیت، تربیت به وسیله الگو است، که می توان آن را «روش الگویی» نامید. این روش در سرتاسر زندگی و ابعاد مختلف آن کاربرد دارد و از آن جا که محتوای تربیت را به صورت عینی و عملی ارائه می دهد، در انتقال مفاهیم و آموزش برنامه های تربیتی، بسیار مؤثر است. شاید به همین دلیل است که در منابع اسلامی، بر بهره گیری از الگو و پی روی از اسوه های حسنه تأکید شده است. تأثیرپذیری انسان از محیط و گرایش او به تقلید را می توان از مبانی اثرگذاری این روش نام برد.

منبع : قانمی­مقدم، محمد رضا، مجله معرفت، 69، 1389.

 

Template Design:Dima Group

Back to Top