معرفی کتاب

کانون های اجرایی موسسه فرهنگی معراج اندیشه سیرجان شاید مهم ترین بخش این موسسه هستند زیرا بخش های دیگر از جمله اندیشکده که آن هم رسالت سنگینی را بر عهده دارد

 

هرچه هم دقیق و سنجیده عمل کنند اگر کانون ها ی اجرایی درست عمل نکنند تمامی زحمات و تلاش ها بیهوده خواهد بود. پس معراج اندیشه بدون کانون های اجرایی و یا با کانون هایی منفعل و غیرفعال، بود و نبودش تفاوتی نخواهد داشت.

در مؤسسه معراج اندیشه کانون های اجرایی تحت نظارت مدیریت فرهنگی موسسه فعالیت می کنند . سید حسام الدین شهیدی از فرهنگیان آموزش و پرورش که به تازگی روزهای باز نشستگی را سپری می کند، علاوه بر تربیت دانش آموزان بسیار در سالهای خدمت، 15 سال سابقه مدیریت کانون فرهنگی هنری یکی از مساجد شهرستان و همین تعداد سال هم سابقه مدیریت کاروان های زیارتی حج عمره و تمتع را در کارنامه فعالیت های فرهنگی خود دارد.

وی از همان ابتدای کار و یا بهتر است بگوییم از سال ها قبل از راه اندازی مؤسسه معراج اندیشه، با سردار ایران نژاد همکاری فرهنگی داشته است و امروز باز هم با یار دیرینه اش پرچم فرهنگ را به اهتزاز درآورده است. گفت و گوی ما و سید حسام الدین شهیدی مدیر فرهنگی و مسوول کانون های اجرایی موسسه فرهنگی معراج اندیشه را ادامه بخوانید.

 

*آقای شهیدی!در گفتگو با دکتر سوند رومی مراحل تبدیل یک ایده به طرح و نهایتاً اجرا در موسسه معراج اندیشه را مطلع شدیم. شما به عنوان مدیریت فرهنگی موسسه که مسئولیت کانون های اجرایی را هم بر عهده دارید بفرمائید که چه تعداد کانون اجرایی در موسسه معراج اندیشه وجود دارد و در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

در موسسه فرهنگی معراج اندیشه 5 کانون اجرایی متناسب با کارگروه های هم اندیشی یا همان اتاق های فکر اندیشکده فعالیت می کنند. محورهایی که موسسه برای فعالیت خودش تعریف کرده است گسترش آموزه های قرآن و عترت، ترویج فرهنگ دفاع مقدس، ترویج روحیه مطالعه، اصلاح سبک زندگی و عمل به مسئولیت اجتماعی است و از هنر نیز به عنوان پشتوانه ای برای این 5 حوزه استفاده می شود. یعنی فعالیت هایمان را در غالب هنر و به زبان جذاب هنری ارائه می نماییم. به همین ترتیب کانون های اجرایی موسسه معراج اندیشه هم با عناوین کانون اجرایی قرآن و عترت، کانون اجرایی دفاع مقدس، کانون اجرایی کتاب و کتابخوانی، کانون اجرایی مسئولیت اجتماعی و کانون اجرایی هنر فعال اندکه هر کدام بازوی اجرایی یکی از اتاق های فکر به تناسب حوزه فعالیت شان هستند.

 

*با این اوصاف زیرساخت هر کدام از این کانونهای اجرایی یک اتاق فکر و گروه هم اندیشی است؟

بله!از تولید فکر و ایده تا تبدیل آن به طرح اجرایی در گروه های هم اندیشی صورت می پذیرد و بعد برای اجرا به مدیریت فرهنگی موسسه ارائه و توسط مدیریت فرهنگی به کانون اجرایی مربوطه واگذار می شود. *یعنی اعضای کانون های اجرایی در تصمیم سازی برای هر مسئله هیچ نقشی ندارند؟ چرا! وقتی یک طرح اجرایی در یکی از اتاق های فکر شکل گرفت توسط دبیر اندیشکده به شورای اندیشکده می رود. در این شورا که مدیرعامل، نماینده هیأت امنا، مدیر فرهنگی، مدیر اندیشکده، دبیران گروه های هم اندیشی یا همان اتاق های فکر و مسئولان کانون های اجرایی در آن عضویت دارند طرح مورد نظر به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود و اگر برای اجرا رأی آورد و به مصوبه تبدیل شد به مدیریت فرهنگی ارائه و سپس توسط مدیریت فرهنگی به کانون اجرایی مربوطه جهت اجرا سپرده می شود.

 

*آیا تمام ایده های طرح شده در اتاق های فکر به مرحله اجرا در می آیند؟

خیر! اینگونه نیست

 

*چرا؟

یک ایده به دلایل مختلفی می تواند قابلیت اجرا نداشته باشد. یکی اینکه ممکن است ایده مطرح شده نیاز واقعی نباشد یا اینکه ایده ای مطرح شود که در حوزه فعالیت های شش گانه موسسه تعریف نشده باشد و یا حتی ممکن است در حوزه های شش گانه باشد اما بودجه زیادی بخواهد و این بودجه در اختیار موسسه نباشد.

 

*پس امکان اضافه شدن کانون های اجرایی یا بهتر بگویم افزایش حوزه های فعالیت موسسه وجود ندارد؟

فعلاً محور فعالیت های ما همین ها هستند. البته گروه هم اندیشی و همین طور کانون اجرایی مسئولیت اجتماعی ابتدا وجود نداشت که به تقاضای شرکت گل گهر و موافقت هیأت موسس اضافه شد. این امکان وجود دارد که در آینده نیازی احساس شود و براساس آن گروه هم اندیشی و کانون اجرایی دیگری اضافه شود.

 

*مهمترین موانع بر سر اجرایی شدن ایده های قابل قبول در موسسه معراج اندیشه چیست؟

اولین و مهمترین مانعِ فعالیت کانون های اجرایی، مسائل مالی و بودجه ای است. به عنوان مثال ما برنامه استراتژیک سال 93 را تدوین کرده ایم. حتی برنامه میان مدت 5 ساله هم نوشته ایم ولی اینکه همه بودجه اجرای این برنامه استراتژیک تأمین می شود یا خیر معلوم نیست. یکی دیگر از موانع، طرح های مشترک با دیگر نهادها و یا طرح های «برون سپاری» شده است که یک نهاد خاص باید آنها را اجرا کند و ممکن است به طور کامل اجرا نشوند.

 

*یعنی ادارات و نهادها با موسسه معراج اندیشه همکاری نمی کنند؟

چرا همکاری لازم وجود دارد اما همیشه مسائل پیش بینی نشده ای هست که ممکن است در اجرای طرح ها اختلال ایجاد کند.

 

*تاکنون چه برنامه های قابل توجهی در کانون های اجرایی معراج اندیشه به مرحله اجرا رسیده است؟

موسسه معراج اندیشه از اواخر خرداد سال 91 کلید خورد اما آبان 92 بود که مجوز رسمی فعالیت گرفت. نیمه دوم سال 92 هم به آموزش برنامه استراتژیک و تدوین برنامه سال 93 گذشت اما با این حال فعالیت های زیادی در کانون ها اجرا شد که برگزاری جشنواره فرهنگی سیرجان در مهرماه 92، دو دوره مسابقات قرآنی در سال 92، اجرای طرح های مطالعه ای، راه اندازی کتابخانه معراج اندیشه و اجرای پژوهش نقشه جامع مسائل سیرجان و ریز فعالیت هایی که برگزاری چندین جشن و مراسم بوده از جمله برنامه های کانون های اجرایی موسسه معراج اندیشه است.

 

*چشم انداز آینده فعالیت کانون های اجرایی چیست؟

طبق برنامه استراتژیک سال 93 تقریباً برای مجموع 5 کانون اجرایی حدود 100 فعالیت در نظر گرفته شده که تعداد زیادی از فعالیت ها اجرا، تعدادی در حال اجرا و بعضی هم مربوط به ماه های آینده و یا در اولویت های بعدی هستند که انشاا... تا پایان سال اجرا می شوند.

 

* یکی از انتقاداتی که مطرح است اینکه فعالیت برخی کانونهای اجرایی آن قدر کم است که می توان آنها را نیمه تعطیل عنوان کرد.

اصلاً چنین کانونی نداریم و همه بخش ها با تمام ظرفیت در حال فعالیت هستند

 

*مثلاً در کانون قرآن و عترت چه فعالیت های شاخصی شروع شده است؟

کانون قرآن و عترت که مسئولیت اجرایی آن را آقای امین اسدی از قاریان موفق شهرستان بر عهده دارد یکی از فعالترین کانون های اجرایی موسسه است. یکی از برنامه هایی که معراج اندیشه دنبال کرده این بوده که فعالیت هایی انجام دهد که در جاهای دیگر انجام نمی شود. مثلاً آموزش مربیان قرآنی که به زودی آقایان «سعیدیان» و «شاه میوه» که از مربیان و قاریان ملی و بین المللی هستند برای آموزش تخصصی قرآن در بخشهای صوت، لحن، نغمه ها و دستگاه ها به سیرجان می آیند و همزمان با حضور این اساتید محافل قرآنی هم در سطح شهرستان برگزار می شود. دعوت از آقای «ابوالفضل بهرام پور» که در زمینه تفسیر فعال هستند از دیگر برنامه های این کانون است.هر سال 2 دوره مسابقات قرآنی در نیمه اول و نیمه دوم سال برگزار می شود که در سال 92 سنگین ترین مسابقات قرآنی را در سطح استان برگزار کردیم و در تیرماه هم ثبت نام مسابقات نیمه اول امسال شروع و مسابقات در دهه آخر مرداد برگزار می شوند. جلسات هفتگی قرآن هم که یکشنبه هر هفته در یکی از مساجد شهر برگزار می شود از دیگر برنامه های این کانون است و در حال راه اندازی محلی برای عرضه محصولات قرآنی و فرهنگی هستیم.

 

*کانون کتاب و کتابخوانی چطور؟

این کانون هم با مسئولیت آقای علی مرادی زاده کرمانی که از شعرا و فعالان فرهنگی اجتماعی شهرستان است اداره می شود. این کانون در آغاز سال تمام توان خود را برای تجهیز کتابخوانه موسسه صرف کرد و حدود 30 میلیون تومان کتاب از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خریداری شد. راه اندازی بخشهای تخصصی این کتابخانه در موضوعات مختلف نظیر جامعه شناسی،قرآن، ادبیات، کتب مرجع و ... راه اندازی شده که در فعالیت های آتی اندیشکده موسسه مؤثر خواهد بود. برگزاری کارگاه آموزش گویندگی توسط خانم نارویی از گویندگان و مجریان موفق صدا و سیمای مرکز کرمان با هدف استفاده از گویندگان آموزش دیده در تولید کتب صوتی، راه اندازی باشگاه کتابخوانان حرفه ای و راه اندازی هسته های مطالعاتی از دیگر فعالیت های این کانون است.

 

*و کانون اجرایی دفاع مقدس؟

مسئولیت این کانون را هم آقای سرهنگ حسین محمودی پور بر عهده دارند که از پاسداران خوشنام و از رزمندگان دوران دفاع مقدس هستند. آغاز مرحله پژوهش برای تدوین 2 یا 4 کتاب پژوهشی درباره شهدا با همکاری دکتر افاضاتی، تدوین کتاب زندگی نامه شهید محمدباقر احمدی و برگزاری شبهای خاطره به صورت هفتگی در مساجد شهر از عناوین فعالیت های این کانون است.

 

 

* ازکانون مسئولیت های اجتماعی، خانواده و سبک زندگی اسلامی چه خبر؟

خانم فاطمه رضوانی پور که از فعالان اجتماعی و دانشجوی مقطع دکترای جامعه شناسی است و خانم فاطمه محمودآبادی از اساتید دانشگاه در رشته روانشناسی مسئولیت این کانون را برعهده دارند. راه اندازی مرکز مشاوره ازدواج با جمع آوری بانک جامع اطلاعات مشاورین و مراکز مشاوره، اجرای طرح مداخله پژوهی مهارت های فرزند پروری در خانواده های شهرک گل گهر به صورت آزمایشی، برگزاری کارگاه های آموزش تخصصی مثل مشاوره، فرزندپروری و ... راه اندازی خانه بازی کودکان که مقدمات آن فراهم شده و در تیرماه راه اندازی می شود، برگزاری 10 نشست تخصصی ماهانه تا پایان سال که از دل پژوهش نقشه جامع مسائل سیرجان درآمده است و اولین نشست هم با عنوان «مصرف از نیاز تا اسراف» برگزار گردید، مداخله پژوهی در تغییر فرهنگ تولید و تفکیک زباله که بصورت آزمایشی از شهرک گل گهر شروع شده است، تهیه انیمیشن های محیط زیستی با گویش و فرهنگ سیرجانی، طرح بانک جامع اطلاعات اقشار و گروه های مختلف هدف، طرح مداخله پژوهی ارتقاء توانمندی های فعالیت های مشارکتی نوجوانان از طریق بازی از جمله فعالیت های در حال اجرا در این کانون است.

 

*کانون هنر چه فعالیت شاخصی داشته است؟

این کانون هم با مسئولیت آقای ابوالفضل عمادآبادی از هنرمندان جوان شهرستان اداره می شود که برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی در حال برنامه ریزی است و آثار برگزیده این جشنواره در جشنواره فرهنگی شهرستان که در مهرماه برگزار می شود ارائه خواهد شد، کارگاه آموزش کارگردانی تأتر با حضور دکتر محمود رضا رحیمی بزودی برگزار خواهد شد، نشست های ادبی و شعر خوانی شعرا و نویسندگان سیرجان و شهرستانهای همجوار در حال برگزاری است. نشست کارنامه شعری هنرمندان هم از اواخر خرداد آغاز و به صورت هفتگی انجام خواهد شد.

 

*آیا نظارتی هم بر فعالیت های کانون های اجرایی صورت می پذیرد؟

بله یکی از مهمترین اقدامات موسسه ارزیابی مستمر فعالیت های کانون هاست که اگر نقص و ایرادی باشد مرتفع و نقاط قوت هم تقویت شود و این ارزیابی بر عهده اندیشکده و گروه های هم اندیشی است.

 

*یکی دیگر از انتقاداتی که به کانون های اجرایی و یا شاید به کل مجموعه معراج اندیشه می شود این است که معراج به کارهای موازی با سایر نهادها اقدام می کند و در بعضی موارد فعالیت های معراج دخالت در وظایف برخی نهادها و ادارات است. شما چقدر این انتقاد را قبول دارید؟

اولا هیچ یک از فعالیت های موسسه موازی با سایر نهادها نیست زیرا معراج اندیشه وارد حوزه هایی شده و می شود که دیگران وارد نشده اند و با احساس نیاز معراج وارد عمل شده است. دوم اینکه کار فرهنگی در جامعه آنقدر جا و نیاز دارد که هر چه انجام شود دخالت اجرایی در حوزه دیگران نیست. هر کس و هر گروهی تأثیر خودش را می گذارد و به همین نسبت فرهنگ رشد می کند. معراج اندیشه موسسه ای خصوصی است که براساس نیازی که تشخیص می دهد وارد عمل شده است و در حوزه هایی که مربوط به نهاد خاصی است نقش بازوی کمکی را ایفا می کند نه دخالت در امور.

 

*صحبت به درازا کشید اگر حرفی مانده بفرمایید.

در پایان از همه صاحب نظران و اندیشمندان می خواهیم که ما را در هر چه بهتر انجام دادن فعالیت هایمان کمک کنند و از شما به خاطر زحماتی که می کشید تشکر میکنم.

Template Design:Dima Group

Back to Top